SEASON LENGTH

Habersham Church Softball League runs from March 23 until May 18 (tentative based on weather). Games are played on Mondays, Tuesdays, and Thursdays at 7, 8, & 9 PM

Contact Us

field location

Ruby C. Fulbright Aquatic Center

120 Paul Franklin Rd.

Clarkesville, GA 30523

like us on facebook

  • Facebook Social Icon

© 2019 by Habersham Church Softball League

2020 SCHEDULE

Monday, March 23 (PPD to May 14)

Field 2

7 PM BETHESDA II vs RIVER POINT

8 PM LEVEL GROVE vs LEVEL GROVE II

9 PM MT CARMEL vs CLARKESVILLE

Field 4

7 PM DENT vs DRIVE

8 PM HAYES vs PAK

9 PM SPOT ON vs STEEL CELL

Tuesday, March 24 (PPD to May 18)

Field 2

7 PM BETHESDA vs BETHLEHEM

8 PM LEVEL GROVE II vs RIVER POINT

9 PM CHRIST WALK vs LINE

Field 4

7 PM DRIVE vs SPOT ON

8 PM PAK vs STEEL CELL

9 PM DENT vs HAYES

Thursday, March 26 (PPD to May 19)

Field 2

7 PM CLARKESVILLE vs GRACE CALVARY

8 PM LINE vs MT CARMEL

9 PM BETHESDA vs LEVEL GROVE

Field 4

7 PM BETHESDA II vs CHRIST WALK

8 PM BETHLEHEM vs LEVEL GROVE II

9 PM DRIVE vs STEEL CELL

Monday, March 30 (PPD to May 1)

Field 2

7 PM BETHESDA II vs GRACE CALVARY

8 PM BETHLEHEM vs RIVER POINT

9 PM LEVEL GROVE vs LINE

Field 4

7 PM BETHESDA vs CHRIST WALK

8 PM DENT vs PAK

9 PM HAYES vs SPOT ON

Tuesday, March 31 (PPD to May 8)

Field 2

7 PM LEVEL GROVE II vs LINE

8 PM GRACE CALVARY vs MT CARMEL

9 PM BETHESDA II vs CLARKESVILLE

Field 4

7 PM PAK vs SPOT ON

8 PM DRIVE vs HAYES

9 PM DENT vs STEEL CELL

Thursday, April 2 (PPD to May 15)

Field 2

7 PM CLARKESVILLE vs LEVEL GROVE

8 PM BETHESDA II vs MT CARMEL

9 PM GRACE CALVARY vs LEVEL GROVE II

Field 4

7 PM BETHLEHEM vs CHRIST WALK

8 PM BETHESDA vs RIVER POINT

9 PM DENT vs SPOT ON

Monday, April 13

Field 2

7 PM BETHESDA vs MT CARMEL

8 PM LINE vs RIVER POINT

9 PM BETHLEHEM vs CLARKESVILLE

Field 4

7 PM DRIVE vs PAK

8 PM DENT vs SPOT ON

9 PM HAYES vs STEEL CELL

Tuesday, April 14

Field 2

7 PM BETHESDA II vs LEVEL GROVE

8 PM CLARKESVILLE vs RIVER POINT

9 PM BETHESDA vs GRACE CALVARY

Field 4

7 PM DRIVE vs STEEL CELL

8 PM HAYES vs PAK

9 PM DENT vs SPOT ON *3RD MEETING NON COUNTING

Thursday, April 16

Field 2

7 PM BETHESDA vs CLARKESVILLE

8 PM BETHLEHEM vs GRACE CALVARY

9 PM BETHESDA II vs LINE

Field 4

7 PM LEVEL GROVE II vs MT CARMEL

8 PM LEVEL GROVE vs RIVER POINT

9 PM DRIVE vs HAYES

Monday, April 20

Field 2

7 PM BETHESDA vs BETHESDA II

8 PM CHRIST WALK vs RIVER POINT

9 PM CLARKESVILLE vs LEVEL GROVE II

Field 4

7 PM BETHLEHEM vs MT CARMEL

8 PM GRACE CALVARY vs LEVEL GROVE

9 PM PAK vs STEEL CELL

Tuesday, April 21

Field 2

7 PM CHRIST WALK vs LEVEL GROVE

8 PM BETHESDA vs LINE

9 PM MT CARMEL vs RIVER POINT

Field 4

7 PM BETHESDA II vs BETHLEHEM

8 PM DRIVE vs PAK

9 PM HAYES vs SPOT ON

Thursday, April 23

Field 2

7 PM BETHESDA II vs LEVEL GROVE II

8 PM BETHLEHEM vs LINE

9 PM CLARKESVILLE vs CHRIST WALK

Field 4

7 PM DENT vs DRIVE

8 PM HAYES vs STEEL CELL

9 PM PAK vs SPOT ON

Monday, April 27

Field 2

7 PM BETHESDA vs LEVEL GROVE II

8 PM GRACE CALVARY vs RIVER POINT

9 PM BETHLEHEM vs LEVEL GROVE

Field 4

7 PM CLARKESVILLE vs LINE

8 PM CHRIST WALK vs MT CARMEL

9 PM HAYES vs STEEL CELL *3RD MEETING NON COUNTING

Tuesday, April 28

Field 2

7 PM CHRIST WALK vs GRACE CALVARY

8 PM LEVEL GROVE vs MT CARMEL

9 PM BETHLEHEM vs LINE *2ND MEETING NON COUNTING

Field 4

7 PM DENT vs PAK

8 PM SPOT ON vs STEEL CELL

9 PM DRIVE vs HAYES *3RD MEETING NON COUNTING

Thursday, April 30

Field 2

7 PM LEVEL GROVE vs MT CARMEL *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM CHRIST WALK vs LEVEL GROVE II

9 PM GRACE CALVARY vs LINE

Field 4

7 PM CLARKESVILLE vs RIVER POINT  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM DRIVE vs SPOT ON

9 PM DENT vs HAYES

Friday, May 1 (ORIG March 30)

Field 2

7 PM BETHESDA II vs GRACE CALVARY

8 PM BETHLEHEM vs RIVER POINT

9 PM LEVEL GROVE vs LINE

Field 4

7 PM BETHESDA vs CHRIST WALK

8 PM DENT vs PAK

9 PM HAYES vs SPOT ON

Monday, May 4

Field 2

7 PM BETHLEHEM vs LEVEL GROVE II  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM BETHESDA vs LEVEL GROVE  *2ND MEETING NON COUNTING

9 PM CHRIST WALK vs LINE  *2ND MEETING NON COUNTING

Field 4

7 PM DENT vs STEEL CELL

8 PM DRIVE vs SPOT ON  *3RD MEETING NON COUNTING

9 PM HAYES vs PAK  *3RD MEETING NON COUNTING

Tuesday, May 5

Field 2

7 PM BETHESDA vs LINE  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM BETHESDA II vs MT CARMEL  *2ND MEETING NON COUNTING

9 PM LEVEL GROVE vs LEVEL GROVE II  *2ND MEETING NON COUNTING

Field 4

7 PM CHRIST WALK vs GRACE CALVARY  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM DENT vs DRIVE  *3RD MEETING NON COUNTING

9 PM SPOT ON vs STEEL CELL  *3RD MEETING NON COUNTING

Thursday, May 7

Field 2

7 PM BETHESDA II vs CLARKESVILLE  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM GRACE CALVARY vs LEVEL GROVE II  *2ND MEETING NON COUNTING

9 PM BETHESDA vs CHRIST WALK  *2ND MEETING NON COUNTING

Field 4

7 PM MT CARMEL vs RIVER POINT  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM DENT vs PAK  *3RD MEETING NON COUNTING

9 PM PAK vs STEEL CELL  *3RD MEETING NON COUNTING

Friday, May 8 (ORIG March 31)

Field 2

7 PM LEVEL GROVE II vs LINE

8 PM GRACE CALVARY vs MT CARMEL

9 PM BETHESDA II vs CLARKESVILLE

Field 4

7 PM PAK vs SPOT ON

8 PM DRIVE vs HAYES

9 PM DENT vs STEEL CELL

Monday, May 11

Field 2

7 PM BETHESDA vs BETHESDA II  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM CHRIST WALK vs MT CARMEL  *2ND MEETING NON COUNTING

9 PM LEVEL GROVE vs LINE  *2ND MEETING NON COUNTING

Field 4

7 PM BETHLEHEM vs RIVER POINT  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM CLARKESVILLE vs GRACE CALVARY  *2ND MEETING NON COUNTING

9 PM DENT vs STEEL CELL  *3RD MEETING NON COUNTING

Tuesday, May 12

Field 2

7 PM BETHESDA II vs RIVER POINT  *2ND MEETING NON COUNTING

8 PM BETHLEHEM vs CLARKESVILLE  *2ND MEETING NON COUNTING

9 PM GRACE CALVARY vs LEVEL GROVE II  *2ND MEETING NON COUNTING

Field 4

7 PM DRIVE vs PAK  *3RD MEETING NON COUNTING

8 PM HAYES vs SPOT ON  *3RD MEETING NON COUNTING

Thursday, May 14 (ORIG March 23)

Field 2

7 PM BETHESDA II vs RIVER POINT

8 PM LEVEL GROVE vs LEVEL GROVE II

9 PM MT CARMEL vs CLARKESVILLE

Field 4

7 PM DENT vs DRIVE

8 PM HAYES vs PAK

9 PM SPOT ON vs STEEL CELL

Friday, May 15 (ORIG April 2)

Field 2

7 PM CLARKESVILLE vs LEVEL GROVE

8 PM BETHESDA II vs MT CARMEL

9 PM GRACE CALVARY vs LEVEL GROVE II

Field 4

7 PM BETHLEHEM vs CHRIST WALK

8 PM BETHESDA vs RIVER POINT

9 PM DENT vs SPOT ON

Monday, May 18 (ORIG March 24)

Field 2

7 PM BETHESDA vs BETHLEHEM

8 PM LEVEL GROVE II vs RIVER POINT

9 PM CHRIST WALK vs LINE

Field 4

7 PM DRIVE vs SPOT ON

8 PM PAK vs STEEL CELL

9 PM DENT vs HAYES

Tuesday, May 19 (ORIG March 26)

Field 2

7 PM CLARKESVILLE vs GRACE CALVARY

8 PM LINE vs MT CARMEL

9 PM BETHESDA vs LEVEL GROVE

Field 4

7 PM BETHESDA II vs CHRIST WALK

8 PM BETHLEHEM vs LEVEL GROVE II

9 PM DRIVE vs STEEL CELL

 

PLAYOFFS (Tentative)

Thursday, May 21 / Tuesday, May 26